Preferencje Polaków wobec form własności nieruchomości

Nie bez kozery miejsce, w którym można zamieszkać zalicza się do kanonu podstawowych potrzeb każdego człowieka. Brak takiego miejsca może strącić człowieka na samo dno drabiny społecznej. Problem bezdomności pojawił się u nas wraz z transformacją ustrojową, a kto raz trafił do grona bezdomnych, temu trudno się z tej pozycji wydostać bowiem wciąż zbyt mało jest w Polsce lokali komunalnych.

Można powiedzieć, że w Polsce dysponujemy paroma dostępnymi formami zagwarantowania sobie miejsca do mieszkania. Jednym spośród nich jest wynajmowanie lokum na rynku mieszkaniowym, ale ze względu na duże koszty takiego rozwiązania i brak pewności co do stabilności zatrudnienia nie jest to popularny wśród Polaków sposób na zapewnienia sobie dachu nad głową. Inny sposób to różne odmiany spółdzielczej formy własności, a zatem mieszkania ze spółdzielni mieszkaniowej lub Towarzystwa Budownictwa Społecznego. To przede wszystkim mieszkania w budynkach wielorodzinnych, wobec czego taka forma własności jest specyficzna gdyż obejmuje prawo do władania lokalem.

Najbardziej ceniona przez mieszkańców Polski jest prywatna własność nieruchomości, ale nie każdy na takie rozwiązanie może sobie pozwolić ponieważ ceny mieszkań na wolnym rynku przez poprzednie kilkanaście lat wzrastały o wiele szybciej niż zarobki. Ponieważ nabycie mieszkania jest tak sporym wydatkiem, że umowa kupna-sprzedaży (więcej tutaj) jest sporządzana w formie aktu notarialnego. Często konieczny jest również udział w takiej operacji rzeczoznawcy majątkowego. Warunek taki ustala chyba każdy bank, pragnąc się zabezpieczyć przed ryzykiem udzielenia złego kredytu. Rzeczoznawca nieruchomości szacuje nieruchomość w postaci operatu szacunkowego, który jest respektowanym przez instytucje finansowe dokumentem odnośnie jej wartości. Po poprzednim krachu finansowym banki znacznie surowiej przyjmują nowe podania o kredyty na nabycie nieruchomości.


Tags: