Koszt remontu – o czym warto pamiętać

Wedle krążących tu i tam opinii remontowanie jest czymś w czym Polacy szczególnie się lubują. Można być niemal na 100% pewnym, że kiedy szykuje się jakiś długi weekend to sklepy budowlane przeżyją prawdziwe oblężenie bo wielu ludzi będzie chciało przeznaczyć wolne na zrobienie jakiegoś długo odwlekanego remontu choćby było to tylko coś tak prozaicznego jak odświeżenie ścian. Ale istnieje także taki zbiór prac remontowych, których większości z nas z braku wymaganych kwalifikacji nie uda się wykonać własnym sumptem. Oczywiście wiadomo, że w gadce stereotypowy Polak zna się na każdej rzeczy, lecz gdy przychodzi do praktycznego zastosowania tych czysto teoretycznych umiejętności to okazuje się, że prościej skorzystać z usług fachowców.

Bardzo często okazuje się, że bardzo duży kłopot sprawia samo oszacowanie nakładów jakie będzie trzeba ponieść w związku z takim remontem. Trudno bowiem być na bieżąco z cennikami surowców budowlanych oraz usług, gdy nie mamy do czynienia stale z zakupami takich materiałów. Zwłaszcza jeżeli dotyczą one zakresu robót, z którym mało kto jest obeznany i gdzie trudno uwzględnić kompletny obręb wymaganych do ich przeprowadzenia materiałów oraz robocizny – na przykład w przypadku oszacowania kosztu modernizacji instalacji elektrycznej (więcej tu) lub wymiany podłogi. Jednakże nie w każdym przypadku dostaniemy pełną wycenę od wybranego do przeprowadzenia remontu fachowca. Z autopsji wiemy, że zawsze rachunek końcowy będzie o pewną wielkość większy aniżeli określona przez speca na początku suma. Nie każdy majster okaże się być na tyle etyczny i solidny, część z nich liczy na to, że kiedy już złapie klienta na małą cenę to nie będzie mu się chciało cofnąć zamówienia jeżeli praca zostanie zrobiona i pozostanie do opłacenia rachunku. Jest to z ich strony nieroztropna strategia bo taki klient nikomu ich nie poleci, chociaż niestety wciąż nierzadko widywana.

Między innymi właśnie dlatego powierzając przeprowadzenie większego remontu wykonawcy domagajmy się kosztorysu z wyszczególnieniem materiałów oraz robocizny przed podjęciem pracy abyśmy mieli punkt odniesienia w wypadku gdyby firma próbowała nas okantować.


Tags: