Dom dla seniora

Wielu z nas budując własny dom projektuje go tak, by cieszyć się jego pięknem możliwe jak najdłużej. Trwałe materiały, dokładne rozplanowanie wszystkich pomieszczeń – oto kwestie bardzo ważne, którym poświęcamy swój czas. Pamiętamy też o komforcie i wygodzie, dzięki którym własnym domem będziemy mogli się cieszyć możliwie jak najdłużej. Idealny projekt domu powinien wybiegać w przyszłość, a więc uwzględniać fakt, iż jego mieszkańcy będą się starzeć. Jak urządzić dom w taki sposób, by był on elegancki, funkcjonalny, a jednocześnie dopasowany to potrzeb i możliwości seniora?

Projekt domu, w którym senior będzie się czuł doskonale, wcale nie musi być trudnym zadaniem. Wystarczy pamiętać o rozplanowaniu pomieszczeń w odpowiedni sposób i zadbanie o to, by przemieszczanie się pomiędzy nimi nie sprawiało większych problemów. Pomieszczenia ważne dla seniora – pokój, kuchnia i łazienka, powinny się zatem znaleźć na parterze. Dzięki temu dostęp do nich będzie ułatwiony.

Szerokie przejścia, brak progów – oto kolejne rzeczy, które mają dla osoby starszej ogromne znacznie. Perspektywicznie dobrze jest także rozważyć zamontowanie uchwytów w miejscach kłopotliwych do poruszania się, a przede wszystkim w łazience, aby starsza osoba miała się czego chwycić gdyż w starszym wieku utrzymanie równowagi nie jest już tak proste jak dla młodej osoby.

Warto też zadać o to, by z parteru można było bez problemów wydostać się na taras lub do ogrodu. Zastąpienie schodów wygodnymi podjazdami to dobre rozwiązanie, które pozwoli wychodzić na taras nawet tej osobie, która porusza się z chodzikiem lub przemieszcza się na wózku. Choć oczywiście najlepszym wyjściem jest jednak postawienie na dom parterowy, wówczas w ogóle wyeliminujemy kłopoty wynikające z konieczności poruszania się po schodach.

Warto też w porę pomyśleć o takich elementach, jak wysokość, na jakiej montowane są gniazdka oraz włączniki światła. Im lepiej rozplanujemy swój dom teraz, tym bardziej będziemy się z tego cieszyć na starość.

Warto zapoznać się też z artykułem: http://www.decorio.katowice.pl/post/22/Nie_ma_to_jak_prywatny_dom.html, w którym dowiecie się więcej o chęci Polaków do mieszkania u siebie.


Tags: ,