Czy sprzedaż mieszkania na własną rękę ma sens?

Przed sprzedażą bądź nabyciem nieruchomości każdy musi podjąć kluczową decyzję czy posiada czas na zajęcie się tym na własną rękę albo też bardziej odpowiednio jest od razu wziąć do pomocy biuro obrotu nieruchomościami. Jedno i drugie podejście ma swoje wady i atuty.

Ogólnie rzecz biorąc choćbyś umyślił sobie spieniężyć posiadłość osobiście to pierwsze telefony w tej sprawie będą płynęły od agentów nieruchomości. Będą namawiać cię na swoje usługi oferując dodanie nieruchomości do swojej bazy. Zbywając posiadłość korzystasz zwykle z różnorodnych serwisów z ogłoszeniami (np. popularny w południowej części woj. śląskiego serwis Moje Lokum). Dostęp do nich posiadają również pośrednicy nieruchomości (którzy również dodają do nich swoje ogłoszenia). Od świtu wertują oni nowo dodane oferty by umówić się z ludźmi je przedstawiającymi.

Upłynniając czy kupując posiadłość samodzielnie musisz dostarczyć sobie odpowiednią ilość czasu. Trzeba obfotografować posiadłość, napisać oferty oraz pododawać je do portali z ogłoszeniami. Wypada zapewnić jeszcze termin na spotkanie z klientami czy sprzedającymi (akurat jeżeli to ty jesteś kupcem i tak nie unikniesz takiego spotkania). Atutem jest to, że nie musisz się z nikim podzielić forsą ze sprzedaży. Biuro nieruchomości może przejąć na siebie wiele spośród tychże prac (samo zrobi zdjęcia, doda ogłoszenia – w szerszej ilości serwisów niż ty jesteś w stanie odnaleźć oraz będzie pokazywać nieruchomość klientom w wygodnych dla nich godzinach). Minusem jest to iż potrzebujesz uiścić prowizję, zarówno w przypadku kupna jak i sprzedaży. Wysokości prowizji zależna jest od konkretnej firmy, zazwyczaj waha się w zakresie 3% i kwota musi być wniesiona przed zawarciem transakcji (zwykle po sygnowaniu umowy wstępnej i uregulowaniu tej kwoty przez nabywcę).


Tags: ,